Вознесение Господне — крайне важный день для всех верующих. Церковное торжество не имеет фиксированной даты и всегда привязано к Светлой Пасхи. Егоотмечают на 40-й день после великого торжества. В 2021 году Вознесение Господне выпадает на 10 июня.

Название праздника отражает суть события — это вознесение на небо Иисуса Христа, завершение его земного служения. Число 40 – не случайное, а несущее смысл. Во всей священной истории это было время окончания великих подвигов.

В сороковой день после Воскресения, как бы после нового рождения, Иисус Христос должен был войти в небесный храм своего отца, как спаситель человечества. Победив смерть, как страшное последствие греха, и дав тем самым возможность воскреснуть в славе, Господь вознёс в своём лице человеческую природу, включая тело человека. Тем самым, он открыл каждому человеку возможность во всеобщем Воскресении вознестись в высшую обитель света. О событии Вознесения рассказывают евангелисты Марк и Лука.

Вознесение отмечается в течение десяти дней и завершается перед Троицей.

Молитва на Вознесение Господне

Господи Иисусе Христе, Боже наш,сошедый с Небесных высот спасения нашего ради и напитавый нас духовною радостиюво святыя и пресветлыя дни Воскресения Твоего,и паки по совершении земнаго служения Твоего вознесыйся от нас на небо со славоюи возседый одесную Бога и Отца! В сей «ясный и всесветлый день Божественнаго на небеса восхождения» Твоего«земля празднует и ликует, радуется и небо Вознесением днесь Творца твари»,человецы славословят непрестанно, зряще заблуждшее и падшее естество свое на рамо Твое, Спасе,вземлемо и на небеса вознесенное,Ангели же веселятся, глаголюще:

Кто Сей, пришедый во славе, силен во брани.Сей воистину Царь Славы?! Сподоби и нам немощным, земная еще мудрствующим и плотоугодия, творити непрестающим,восход Твой на небо страшный помышляющи и празднующе,плотская и житейская отложити попечения и со Апостолы Твоими на небо ныне взиративсем сердцем своим и всеми помышленьми своими, поминающе,яко тамо на небеси горе жительство наше есть,здесь же на земли мы точию странники и пришельцы есмы,отшедшия из дома Отча в страну далечу греха.

Сего ради усердно просим Тя, преславным Вознесением Твоим, Господи,оживи нашу совесть, еяже нужнейши ничтоже есть в мире,возведи нас из плена сего греховнаго плоти и мира и сотвори нас горняя мудрствовати, а не земная,яко да не ктому себе угождати будем и жити,но Тебе Господу и Богу Нашему служити будем и поработаем,дондеже отрешившеся от уз плоти и прошедши невозбранно воздушныя мытарства,достигнем небесных обителей Твоих, идеже, ставше одесную Величествия Твоего,со Архангелы и Ангелы и всеми святыми прославляти будемВсесвятое Имя Твое со Безначальным Твоим Отцеми Пресвятым и Единосущным и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков.Аминь.